• Diğer

Yazar

tercumangazetesi@hotmail.com

45 makale bulunmakatadır

Yüksek Yargı'nın Üç Başkanı Hukukçu Değil

14:36 - 12 Eylül 2017

+A

-A

Yargı ve adalet üzerine yazdığım her yazının okunma sayısı (reyting) çok yüksek oluyor. Son zamanlarda ilgi gösterilen  bir başka konu, Meral Akşener ve yeni Partisi. Yazı konusu  gündem maddeleri arttı. Bugün yine yargıya devam edeceğiz, yarın Meral Akşener ve yeni Parti’sini yazacağız.

Son dört gündür yazmamıza rağmen yargı ve adalet konusunda yazacak malzeme bir türlü tükenmiyor. Okuyucularımızdan gelen yazılı ve sözlü talepler gösteriyor ki, yargı konusunda büyük bir güven sorunu ortaya çıkmış durumda. Maalesef öyle sorun ve konular var ki, dört yazı üst üste yazdığım halde, yargı ile ilgili yazılacak konuların büyük kısmı hala duruyor ve bu konuya bir süre ara vereyim diyemiyorsunuz. Yargı ile ilgili bugünkü konular bomba haberleri içinde barındırıyor.

Sıkı durun, gözlerimizden kaçırmaya çalıştıkları bir adalet rezaletini açıklayacağım.  ‘Yargı ve adalet’in olmadığı algısının toplumda zirveye ulaştığı bir dönemde, böylesine önemli davaların görüldüğü, ‘Türkiye’nin milli güvenliğini tehdit eden’ terör örgütlerini yargıladığımız bir dönemde; 3 önemli yüksek mahkemenin başında Hukuk Fakültesi mezunu olmayan üç başkan var. Kimler mi? Birisi DANIŞTAY Başkanı Zerrin Güngör; İkincisi, Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Aslan ve üçüncüsü de Sayıştay Başkanı Seyit Ahmet Baş.

Danıştay Başkanı Zerrin Güngör, Ankara İktisadi ve İdari İlimler Akademisi'nden; Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Aslan, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi bölümünden mezun. Sayıştay Başkanı Seyit Ahmet Baş ise İmam Hatip Lisesi ve İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunu . Baş, kamudaki kariyer meslekleri arasında özel bir yeri bulunan "hesap uzmanlığı" kökenli bir bürokrat.

Ne var bunda, yasal olarak bir sakınca yok diyebilirsiniz. Doğru. Ancak, her iki yüksek yargı başkanı da  ‘adalet’in tartışıldığı bir dönemde yaptığı icraatlar ile gündemimizden düşmüyor. Rize’de çay toplamakla başlayan serüven,  Danıştay Başkanı Zerrin Güngör'ün kızını Külliye'de danışman olarak işe yerleştirmesi ve sonra hakimlik-savcılık sınavını kazanarak hukuk camiasını girmesi haberleri ve tartışmaları sürerken, Güngör'ün çok iddialı söylemi gündeme yerleşti. Güngör, "Ben Danıştay Başkanı olarak sizi temin ederim ki, yargı şimdiye kadar hiç bu kadar tarafsız ve bağımsız olmamıştı" deyince, birçoğumuzun aklına, hukuk mezunu olmaması geliverdi. Yüksek Yargı Başkanlarının Hukuk Fakültesi olmamasına, muhalefet partileri ve Barolar Birliği tarafından neden sessiz kalınıyor? Bunu anlamış değilim. Bu uygulama hukuken sakıncalı olmasa da fiiliyatta durum ortada.

Danıştay Başkanı Zerrin Güngör, 2014 yılında Erdoğan’ın konuşma yaptığı salondan ayrılırken, adaletin bağımsızlığını sembolize etmesi için düğmesiz yapılan cübbesini iliklemeye çalışmıştı. Güngör, iki yıl sonra, 5 Mayıs 2016'da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rize ziyaretine de katılarak Sayıştay Başkanı Recai Akyel ve Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit ile birlikte çay hasadı yapmıştı. Bu durum, kamuoyunda yargının bağımsızlığı konusunda tartışma yaratmıştı.

30 Ağustos Zafer Bayramı etkinlikleri kapsamında düzenlenen resepsiyon sırasında Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanı Zührü Arslan'ın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a "eğilerek" selam vermesi, sosyal medya başta olmak üzere,  ülkede  büyük tepki çekmişti. Söz konusu kare, bazı muhalefet temsilcileri tarafından "yargı teslim oldu" biçiminde yorumlanmıştı. Zühtü Arslan’ın bu görüntüsüne bir de ‘hukuk’ ilmini öğreten bir yüksek okul/üniversite mezunu olmaması eklenince, insan ister istemez,"'zaten hukuk fakültesi mezunu değiller, hukuki gelenekleri ondan bilmezler"’ düşüncesi gelmeden edemiyor.

İŞTE O BAŞKANLAR VE O MAHKEMELERİN GÖREVLERİ

ZERRİN GÜNGÖR

20 Mart 1955, Kırşehir doğumlu, Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi'nden 1976 yılında mezun oldu. Maliye Bakanlığı Vergiler Temyiz Komisyonu Raportörlüğü, Bolu  ve Ankara Vergi Mahkemesi Üyeliği görevlerinde bulundu. 5 Haziran 1985'te Danıştay Tetkik Hakimi, 15 Ekim 1999'da Danıştay Savcılığı'na atandı. Danıştay Üyeliğine 12 Haziran 2008'de seçilen Güngör, Danıştay 3. Daire üyesiyken, 12 Haziran 2012 tarihinde Danıştay Başkanvekilliği görevine seçilmişti. Zerrin Güngör, evli ve iki çocuk annesidir.

ZÜHTÜ ASLAN

1 Ocak 1964 tarihinde Yozgat ilinin Sorgun ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Sorgun’da tamamladı. 1987 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi bölümünden mezun oldu. Yüksek lisansını İngiltere’de Leicester Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde “İnsan Hakları ve Sivil Özgürlükler” alanında, Doktorasını da aynı Fakültede anayasa hukuku alanında yaptı. 2002 yılında Doçent, 2007 yılında ise Profesör unvanını aldı.

2001 yılında bir süre Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde çalışan Aslan;  23 Aralık 2010 tarihinden itibaren Basın İlan Kurumu Genel Kurul üyeliği görevini yürüttü. 2009 yılında Başkanlığına atandığı Polis Akademisi'nde uzun yıllar lisans ve lisansüstü düzeyde “Anayasa Hukuku”, "İnsan Hakları", “Devlet Kuramları” gibi dersler verdi. Ayrıca, 2000-2003 yılları arasında Bilkent Üniversitesi'nde"Turkish Public Law" dersini, 2003-2009 yılları arasında da Başkent Üniversitesi'nde “Hukuk ve Siyaset” dersini verdi. Anayasa Teorisi, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nde Din Özgürlüğü ve Türk Parlamento Tarihi 1957-1960 (3 Cilt) adlı kitapları vardır. Bunun yanında, "Constitutional Law of Turkey" başlıklı bir ortak kitabı ve "ABD Yüksek Mahkemesi Kararlarında İfade Özgürlüğü" adlı bir derleme eseri bulunmaktadır. Ayrıca, anayasa yargısı, insan hakları, özgürlük-güvenlik ilişkisi ve siyasi partiler hukuku gibi alanlarda Türkçe ve İngilizce yayınlanmış makaleleri ve bildirileri vardır.

Aslan, Yükseköğretim Genel Kurulunca gösterilen üç aday arasından Sayın Cumhurbaşkanı tarafından 17 Nisan 2012 tarihinde Anayasa Mahkemesi Üyeliğine seçilmiştir. Evli ve dört çocuk babasıdır.

SEYİT AHMET BAŞ

1968 yılında Karaman’da doğdu. 1989 yılında İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi bölümünden mezun oldu. 2001-2003 yılları arasında ABD Boston Üniversitesinde Finans alanında yüksek lisans eğitimini tamamladı. 1991-2003 yılları arasında Maliye Bakanlığı Hesap Uzmanı, 2003-2005 yılları arasında Gelir İdaresi Başkanlığı Daire Başkanı, 2005-2006 yıllarında Maliye Bakanlığı Bakan Danışmanı, 2006-2010 yılları arasında Gelir Politikaları Genel Müdürlüğü Kurucu Genel Müdürlüğü, 2010-2011 yıllarında Maliye Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı olarak görev yaptı. 2006–2010 yılları arasında Yatırım Ortamını İyileştirme Koordinasyon Kurulu Vergi ve Teşvikler Komitesi eş başkanlığı, 2010 – 2011 yılları arasında Koordinasyon Kurulu üyeliği ile İstanbul Uluslararası Finans Merkezi Projesi Vergi Komitesi Başkanlığı görevlerini yürüttü.

2010 – 2011 yıllarında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetine yapılan yardım programı çerçevesinde Türkiye Cumhuriyeti Teknik Heyeti Başkanı olan Baş; 2011-2015 yılları arasında Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu Başkanı olarak görev yaptı. 29.08.2015 tarihinde Maliye Bakanlığı Müsteşarlığına atanan Baş, evli ve 4 çocuk babasıdır. İngilizce ve Arapça bilmektedir.

DANIŞTAY; Hükümetçe hazırlanan yasa, yönetmelik, tüzük tasarılarını, ayrıcalık sözleşmelerini vb. inceleyip görüşlerini bildirmek, yönetim davalarına bakmak gibi görevleri bulunan, bu konularda en yüksek bir danışma, yargılama yeri, bağımsız bir anayasa kuruluşudur.

SAYIŞTAY; devlet harcamalarının hesaplarını denetleyen, yargısal yetkisi de bulunan yüksek kurum.

ANAYASA MAHKEMESİ; yasaların ve yasa gücünde kararnamelerin, işlemlerin yürürlükteki anayasaya uyup uymadığı konusundaki savları kesin karara bağlayan, gerekli durumlarda Yüce Divan olarak da görev yapan yüksek mahkeme.

Tüm bu bilgilerden sonra, tek bir cümle yazmayacağım. Yorumu sizlere bırakıyorum.

 

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR

DUYURULAR

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku