Yurtdan Bakkal Esnafını Uyardı

25.01.2013 - Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Adem Yurtdan, Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu (TAPDK) satış belgesine sahip esnafı uyardı
Yurtdan Bakkal Esnafını Uyardı


Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Adem Yurtdan, Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu (TAPDK) satış belgesine sahip esnafı uyararak, Tekel Ruhsatı süre uzatımının 1 Ocak 2013 tarihinde başladığını ve 31 Mart'ta sona ereceğini hatırlatarak, sigara ve alkol ürünü satan esnafın 31 Mart'a kadar odaya müracaat ederek, gerekli işlemlerini yaptırmalarını istedi.

İŞLEMLER TAMAMLANMALI
Adem Yurtdan, kamuoyunda Tekel ruhsatı olarak bilinen Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu (TAPDK) satış belgesi sahibi esnafı uyararak, sadece oda üyelerimizin değil, sigara ve alkol ürünleri satan tüm esnafın TAPDK işlemlerini yeni yılda bir an önce tamamlaması gerektiğini belirtti. Bu kapsamdaki tüm esnafın Tekel ruhsat harçlarını saat 15.30'a kadar Ziraat Bankası ATM'lerine şube veznelerinden ise sadece 15.30-17.30 saatleri arasında yatırabileceklerini belirten Yurtdan, "Burada dikkat edilmesi gereken hususun harçların T.C. kimlik numaralarıyla değil Tekel ruhsat belgelerinde sağ altta bulunan kurum sicil numarasına yatırılabilineceğini,  yanlış yatırılan harçların geri alınması ise son derece külfetli ve zor olduğunu, sigara ve alkol satan arkadaşlarımızın işlemlerden önce bağlı bulundukları odalardan bilgi almalarında büyük yarar var" diye konuştu.

SATIŞ BELGESİ İPTAL OLABİLİR
Tarım İl Müdürlükleri vasıtasıyla Gıda Kayıt Belgesi alımları için İşyeri açma ve çalıştırma ruhsatı zorunluluğunun kaldırıldığına sözlerinde yer veren Yurtdan, Gıda Kayıt "Tekel Süre uzatım işlemi yaptırmak isteyen satıcıların kurum tarafından satış belgesi işlemlerini yürütmek üzere yetkilendirilmiş bulunan meslek odalarına başvuru yapmaları ve işyeri açma ve çalışma ruhsatlarını veya izin belgelerini ibraz etmeleri zorunludur. Perakende satıcılar, faaliyet konusu ilgili yönetmeliğe uygun düzenlenmiş işyeri açma ve çalışma ruhsatlarını işlem bedelini ödediklerine dair dekont ile birlikte yetkili odaya ibraz etmek ve süre uzatım işlemini satış belgelerinin üzerinde gösterilmesini sağlamak zorundadırlar. İşyeri açma ve çalışma ruhsatlarını veya izin belgelerini ibraz etmeyen ve ibraz edememe gerekçelerini içeren (yetkili makamlardan alınmış) resmi yazıyı dilekçeleri ekinde Yetkili Odalara teslim etmeyen satıcılar ile ibraz ettiği ruhsattaki veya izin belgesindeki faaliyet konusu yönetmeliğe uygun olmayan satıcıların satış belgeleri için süre uzatım işlemi gerçekleştirilmeyecektir. Dolayısı ile satış belgesi TAPDK tarafından iptal olacaktır."dedi.

MART 2013’Ü BEKLEMEYİN
Tekel ruhsatı ve işeri açma ruhsatı olmayan üyelerin illerde Merkez Belediyeden, köylerde ise İl Özel idareden alınacak belgeler ile işyeri açabileceklerini belirten Başkan Yurtdan, Esnafların işlemlerini doğru ve hızlı bir şekilde çözmeleri için odalarına gitmeleri gerektiğini, odaların da esnafa yol göstereceğini söyledi. Yurtdan,  "2012 yılında yaşadığımız sıkıntı olan Ziraat Bankası süre uzatım için gereken harçları şube içinden saat 15.30'dan sonra tahsil edildiğini 15: 30' a kadar ise ATM'lerden yatırabilecekler. Bu şartlarda yapılan işlemlerde de hata payının artabileceğini, yanlış yatırılan harçlar ise ancak TAPDK'ye başvurularak Ankara'dan geri alınabildiğini, dolayısıyla esnafın mağdur olmaması için süre uzatım işlemi için son gün olan 31 Mart 2013 tarihini beklemeden bir an önce işlemlerini yaptırmalıdır" diye konuştu.

ÜYELERİMİZİN YANINDAYIZ

Hemen hemen her yıl TAPDK yeniden değerlendirme yaptığını 2013 yılı perakende satış belgeleri harcının Kırıkkale için 120 TL köyler için ise 40 olduğunu açıklayan Adem Yurtdan, "Üyelerimizin her zaman arkasındayız. Halledebileceğimiz haklı herhangi bir sorunlarında elimizden ne geliyorsa yapacağız. Ekonomik olarak zor geçen kış döneminde esnaflarımıza hayırlı kazançlar ve sabırlar diliyorum" şeklinde konuştu


KIRIKKALE' NİN ULUSAL HABER SİTESİ : AnadoluyaTercuman.com

BU KATEGORİDE ÇOK YORUMLANAN HABERLER

TÜM HABERLER

ANKETE KATIL

DİĞER ANKETLER
Yeni Web Sitemizin Tasarımını Beğendin mi?
Çok Güzel Olmuş
71%
Fena Değil
16%
Ben Beğenmedim
2%
Çok Kötü
11%


Bu Aktif Anket-e 459 kişi katıldı.
Eski Anketlere Sonuçlar Düğmesi ile Ulaşabilirsiniz.